Poradna
Poradna
Pro mnohé rodiče bývá nesnadné zacházení s malým kojencem. Často cítí nejistotu a ta se pak přenáší na miminko,které je neklidné. A pro dítě je vždy důležité,aby se u rodičů v náruči cítilo jistě a v bezpečí.
Obecně platí,že malí kojenci potřebují mít vždy podepřenou hlavičku i páteř,aby nedocházelo k jejímu borcení. Proto je vhodné je nosit v náručí, buďto bokem nebo zády k sobě. Vhodná je i poloha přes ruku bříškem dolů ,tzv.tygřík. U malých kojenců je naopak výrazně nevhodné déle setrvávat ve svislé poloze čelem proti rodičům,často požívané na odříhnutí. Zde těžká a k tělíčku poměrně velká hlava neúměrně zatěžuje páteř, která v této poloze sama nemá oporu.
Manipulace s kojenci
Psychomotorický vývoj
Tato poloha je vhodná až u starších kojenců,kteří sami zvládnou polohu na kolínkách a natažených rukou,tzv. na čtyřech.
Špatnou manipulací se u dítěte mohou fixovat nevhodné pohybové návyky např.záklony hlavy,prohýbání trupu, jednostranné omezení hybnosti ruky nebo nohy ,..apod.
Nácvik správné manipulace je součástí lekce plavání i podrobného psychomotorického vyšetření.
Vývoj každého zdravého dítěte probíhá po narození dle daných zákonitostí. Postupně se rozvíjí sociální kontakt,zrak,sluch,mění se držení těla,v poloze na bříšku probíhá vzpřimování hlavičky a trupu, stále dokonaleji se do činnosti zapojují ruce a nohy. Do jednoho roku probíhá nejrychlejší rozvoj všech dovedností za celý život člověka, kdy z bezmocného novorozence se v jednom roce stává samostatně chodící a mluvící jedinec.
Každý měsíc dítěte s sebou přináší rozvoj určitých dovedností,kdy je nejen důležité,zda je dítě dosáhlo,ale současně jakým způsobem.
Hrubší odchylky od správného psychomotorického vývoje bývají včas odchyceny a děti jsou již v péči specialistů. Jemnější odchylky však často uniknou a dítě si tak fixuje nevhodný návyk,který v pozdějším věku může vést ke skolioze,vadnému držení těla,falešnému leváctví,..apod. Již u nejmenších dětí do 3 měsíců lze vypozorovat tyto drobné odchylky,které pokud nejsou včas zkorigovány,se fixují na celý život.
Na začátku první lekce plavání probíhá vždy kratší orientační vyšetření, které je důležité pro práci s dítětem ve vodě. Pokud o plavání nemáte zájem, je možné si dohodnout pouze samostatné podrobné vyšetření dítěte i následným doporučením vhodných opatření.
Homeopatická poradna
Homeopatie je léčebná metoda,kterou v široké míře do praxe zavedl německý lékař Samuel Hanemann (1755-1843).
Je jednou z cest, jak je možné si skutečně a dlouhodobě zlepšit své zdraví.
Vychází z principu , že “podobné léčí podobné“, tzn. látka , která při podání zdravému jedinci vyvolá určitý soubor příznaků (např. bodnutí včelou vytvoří horký bolestivý otok zlepšený chladem), pak tatáž látka , podaná ve zředěném stavu jinému nemocnému , který trpí podobnými příznaky (např. zánět kloubu s horkým bolestivým otokem zlepšeným chladem) , jej vyléčí.
Pro správný výběr léku je potřeba o pacientovi a jeho potížích vědět co nejvíce , pouze běžná lékařská diagnoza nestačí. Velmi podstatné jsou okolnosti vzniku nemoci , celková osobnost pacienta , často i maličkosti velmi pomohou. Stejně jako každý z nás jsme jedinečný, i naše nemoc je jedinečná a můžeme být vyléčeni pouze tím lékem , který je daným projevům co nejpodobnější.
Homeopatické léky jsou látky přírodního původu (rostliny,minerály,živočichové) ve vysoce zředěném a dynamizovaném tj. silně protřepaném stavu.
Vyléčení probíhá velmi jemně stimulací vlastních vnitřních sil organismu.
Homeopatie je vhodná pro všechny věkové kategorie včetně malých kojenců a těhotných žen , na potíže akutní i chronické.
Kraniosakrální terapie
neboli osteopatie je jemná doteková terapie, při které dochází k podpoře přirozeného samoléčení organismu skrze citlivý dotek rukou terapeuta.
Fyziologie lidského organismu je udržována a vyživována rytmickými přírodními silami
vycházejícími z hlubokého klidu. Tyto síly se v těle projevují prostřednictvím tekutin jako mocný
rytmický pohyb ve všech tkáních, nejvnitřněji projevený a hmatný jako kraniosakrální rytmus. Ten
vzniká postupným plněním a vyprazdňováním kraniosakrálního systému, tj. prostoru uvnitř lebky a
páteřního kanálu pod tvrdou plenou mozkovou.
Při harmonickém souladu tohoto rytmu v celém těle vnímáme pocit zdraví, celistvosti, pohody. Při
narušení rytmu z důvodu nejrůznějších blokád dochází ke stavu nepohody, dysfunkce, nemoci.
Ošetření probíhá nejčastěji v leže,v maximálně pohodlné pozici. Je vhodné pro všechny věkové
kategorie. Zvláště vhodná je u malých kojenců. V průběhu porodu nastává silné stlačení hlavičky a
celé páteře, dítě často zažívá stres. Následné uvolnění a opětovné obnovení rytmického pohybu ve
všech tkáních je velmi důležité pro harmonický vývoj děťátka.